Все по-често се случва да попадам на коментари в социалните мрежи от следния вид: „Нямам телевизор от 10 години“, „Не гледам телевизия“, „Изхвърлихме телевизора“ и други подобни реплики. Тези мнения често са отправени от сравнително млади и интелигентни хора.
Реплики, които най-често са част от някакъв диспут или дискусия, под някой пост или обсъждане на важно социално събитие. Обикновено служат като оправдание на техните автори за това, че не са наясно с даден проблем, който в момента се обсъжда (което не ги спира от това да дадат някакво мнение по темата, разбира се).
Чрез тези твърдения обикновено авторите им искат да подчертаят, че не гледат телевизия. Съответно не се влияят от „глупостите“ и изобщо съдържанието, което дават „по телевизора“. Това съдържание тях един вид не ги засяга. Не е насочено към тях и съответно не важи за тях.
За тези хора всичко по „телевизора“ е празнословие и изобщо е загуба на време да се гледа телевизия под някаква форма. Поведението, което демонстрират тези хора, подсказва, че е готино да нямаш телевизор, защото е отживелица и като цяло канал за манипулации.
Друг е въпросът, че вероятно около 90% от тези хора наистина нямат телевизор, но имат повече от един компютър, на който следят всичко, което е качено, някой е споделил, чули са, че е интересно, или са дръпнали някой сериал, филм…
Единственото, което не следят, са новините и информационните предавания. А те са ценен източник на информация. Не всички, разбира се. Но немалка част все още предоставят надеждна фактологическа информация без интерпретации и подвеждащи коментари.
Защо е важно да се информираме?
Информацията е всичко в днешно време. Без информация ние не можем да живеем и да оцелеем. Без подвеждащата и пропагандираща информация пък не можем да използваме добре нашето критическо мислене, да съпоставим и да разсъждаваме. Няма да имаме коректив. Така както нямаше да знаем кое е светлото, ако не съществуваше тъмното.
Добрата информираност ни позволява да взимаме възможно най-правилни решения във всички ситуации. Дава ни шанс да мислим и да разсъждаваме. Развива рефлекси, които ни помагат да се реализираме по-добре или да се предпазим от евентуални опасности. Изобщо да живеем по-добре.
Разбира се, старателно трябва да отсяваме това, което чуваме и четем. Всички са чували или чели под някаква форма притчата, приписвана на Сократ – за трите негови филтъра. В общи линии тя гласи следното:
Веднъж при Сократ дошъл познат и казал:
– Искам да ти кажа нещо, което чух за един твой приятел.
– Чакай малко – отвърнал Сократ. – Преди да ми разкажеш това, трябва да минеш през моя троен филтър. Трябва да филтрираш това, което се каниш да ми кажеш за мой приятел.– Първият филтър – истина. Кажи ми, ти абсолютно ли си уверен, че това е истина?
– Не – отговорил гостът, – аз просто го чух от други.
– Значи, ти не си уверен, че това е истина. Сега вторият филтър – добро. Това, което се каниш да ми разкажеш за моя приятел, съдържа ли нещо хубаво?
– О, наопаки, доста лошо е.
– И така, ти се каниш да ми кажеш нещо, което може да се окаже неистина, и на всичкото отгоре е лошо. Третият филтър е полезност. Мога ли аз да извлека някаква полза от казаното от теб?
– Всъщност, не – отговорил човекът.
– В такъв случай, ако това, което искаш да ми кажеш, не е нито правдиво, нито добро, нито полезно, то за какво ми е нужно да го знам?
Без да имаме „телевизор“, или иначе казано, без да събираме информация от новините и предаванията например, ние няма как да я филтрираме. Ако имаме информация, ние можем да приложим критическо мислене и да отсеем важното за нас по един или друг начин.
Дали имаме, или нямаме физически телевизор в нашия дом, е въпрос на личен избор. Дали да се информираме, или да живеем в безбрежие, също е въпрос на личен избор. Повечето хора са достатъчно зрели, за да могат да се справят с един телевизор и с това какво да гледат по него.
Зрелият индивид трябва да може да проявява функционална грамотност. С други думи да може да се справи успешно с реалните житейски ситуации в съвременното общество.
Съзнателното решение да не следим информацията от политическия и социалния живот под формата на телевизионни новини, е бягство и незаинтересованост. Всъщност точно тези хора са най-лесни за манипулация, защото нямат база за сравнение и по-лесно ще залитнат към една или друга гледна точка. Тоест по-лесно ще им бъде повлияно.
Телевизионните новини са обобщителни. Често съдържат множество гледни точки и човек може да разсъждава върху тях. Ако избягва да ги гледа, трудно може да навакса най-важните теми само по интернет медиите и онлайн.
Повечето пъти онлайн журналистиката предлага бързи непроверени твърдения, разкъсани и едностранчиви, вместо да събере в един материал по тема повече гледни точки.
Затова запомнете, че информациите по различните канали носят различни по стойност информативни единици, с които трябва да сме в час. Да нямате телевизор, не е готино и не ви прави по-модерни или интересни. Но това почти винаги означава, че не сте в час с водещата информация. А това, както казахме, ви прави лесни за манипулация.