Според класация на “Блумбърг” България се нарежда на 23 място от общо 74 държави, по стрес сред населението.
Резултатът, който ни класира на тази позиция е 44.2 точки, като 100 точки са за критично положение и съответно 0 за липсата на всякакво напрежение.
Стресът оказва влияние върху всички нас. Може да забележите симптоми за това докато възпитавате децата си, докато бързате в работата, когато рашавате проблеми от ежедневието или докато се карате с половинката си за поредната глупост.
Стресът е навсякъде.
И докато малко стрес е всъщност полезно за тялото, твърде много може да ви натовари и да навреди физически и психически.
Първата стъпка за овладяването на стреса е всъщност да знаете какви са симптомите. Тяхното разпознаване се оказва по-трудна задача, отколкото предполагаме. Мнозина от нас са свикнали да са непрекъснато подложени на стрес и не го забелязват, преди да е настъпил критичният момент.
Макар че повечето хора използват свободно думата стрес, в своето ежедвение, не всеки знае какво всъщност представлява.
Стресът е реакция на тялото, породена от застрашителна ситуация – без значение дали е реално съществуваща, или е просто във въображението ни.
Когато се почувстваме застрашени, в тялото протича химична реакция, която ни кара да извършим определено действие, предотвратяващо злополука. Тази реакция е позната като fight-or-flight или стресов отговор. В резултат на протичащите процеси пулсът се ускорява, дишането се учестява, мускулният тонус се нарушава и кръвното налягане се повишава. Тялото е готово да се защитава.
Стресът е относително понятие за всеки. Какво причинява стрес при едни, може да е маловажно за други. Някои са добри в овладяването на напрежението, но мнозина не могат да се справят. Важно е да отбележим, че стресът не винаги е лошо нещо. В малки дози той може да е полезен и да ни предпази от опасни ситуации. Например, стрес е, когато натискате спирачките и избягвате катастрофа. Определено това е нещо добро.
Нашите тела са проектирани да се справят с малки количества стрес, но не сме способни да се справим с хроничен стрес за по-дълъг период, без да има последствия.
Стресът оказва влияние на всеки аспект в нашия живот – емоции, поведение, мисловна дейност, физическо и психическо здраве. Няма част от тялото, която да е имунизирана срещу стрес. Но тъй като хората реагират различно на стресови ситуации, симптомите варират в широки границата.
Някои от най-често срещаните прояви на стреса са следните:
- Раздразнимост дори при маловажни ситуации
- Чувство на безнадеждност, загуба на контрол върху живота
- Невъзможност за почивка и релаксация
- Ниско самочувствие, чувство на самота
- Изолация от останалите, осамотяване
- Често главоболие, болки в стомаха, липса на енергия
- Болки в мускулите, спазми
- Болка в гърдите и учестен пулс
- Често разболяване
- Безсъние
- Липса на сексуално желание
- Често треперене, кънтене в ушите, студени или потни крайници
- Загуба на апетит или повишаване на апетита
- Повишена употреба на алкохол или наркотични вещества
Малко стрес няма да навреди на никого, но хроничният стрес може да причини сериозни здравословни проблеми, които не свършват просто с изброените по-горе симптоми.
- Психични разстройства като депресия, безпокойство.
- Сърдечно-съдови заболявания, включващи високо кръвно налягане, нарушен сърдечен ритъм и инфаркт.
- Затлъстяване и хранителни разстройства.
- При жените проблеми с менструацията – подраняване или закъснява.
- Оплешивяване, проблеми с кожата като появата на акне, псориазис, екзема.
- Стомашно-чревни проблеми като ГЕРБ, гастрит, синдром на раздразненото черво.
Стресът е част от живота. Това, което има най-голямо значение, е как се справяте с него. Най-добрият начин, по който може да намалите напрежението и да предотвратите нежелани здравословни проблеми, е като знае какви са вашите симптоми и ги откриете навреме.
Ако чувствате, че сте подложени на твърде много стрес, може би е време да си вземете почивка. Много от симптомите за стрес, могат да са знак и за друг здравословен проблем. Затова преди да си поставите диагноза сами, определено трябва да се допитате до лекар.
Ако в действителност стресът е причината за проявата на симптомите, обърнете се към помощта на специалист, който ще ви помогне да се справите с него.
Източници:
https://www.webmd.com/balance/stress-management/stress-symptoms-effects_of-stress-on-the-body
https://www.bloomberg.com/graphics/best-and-worst/#most-stressed-out-countries
Zdr! s deptesiq sam ot nqkolko godini izchezva i slef malko pritesneniq pak se poqvqva. Mozhete li da mi pomognete!